Pioneers in the industry, we offer 1.2inch black mild steel pipe fittings, black mild steel fittings, ms u bend, 45 degree black mild steel elbow fittings, 0.5inch mild steel black elbow and 3inch mild steel flange from India.
₹ 445 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Fitting Type | Elbow |
| Material | MS |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Thickness | 12 mm |
| Operating Temp. | 45 Degree C |
| Packaging Type | Loose |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 460 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 12 mm |
| Operating Temp. | 45 Degree C |
| Packaging Type | Loose |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Packaging Type | Loose |
| Diameter | 4-inch |
| Material | MS. |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Size | 0.5 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 330 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Pipe Fittings |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Loose |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Pipe Fittings |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 300 Piece
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 250 NB |
| Material | MS |
| Bend Angle | 90 degree |
| Size | 250 NB |
| Product Type | Long Radius |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Schedule | Sch 40 |
| Elbow Type | Long Radius |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Size/Diameter | As per customer |
| Bend Angle | 45 degree |
| Nominal Size | As per customer |
| Product Type | Short Radius |
| Country of Origin | Made in India |
Iliyas Ahamad (CEO)
Siemens Metal And Tubes
A/6, Azad Nagar, Mira Bhayandar Road, Mira Bhayandar
Bhayander East, Thane - 401105, Maharashtra, India