Prominent & Leading Manufacturer from Thane, we offer mild steel seamless pipe, ms seamless tube, old ms seamless pipe, seamless metal pipe, seamless pressure pipe and mild steel pipe.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Color | Any |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Bundle |
| Alloy Or Not | Non-Alloy, Is Alloy |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Material | MS |
| Outside Diameter | 2 Inch |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Usage Application | Construction |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Bundle |
| Nominal Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Color | Seamless Pipe |
| Is It Customized | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 68 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 6 inch |
| Length of Pipe | 12 m |
| Working Pressure | 4 Kg/sqcm |
| Thickness | 2mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Pipe Section | Round |
| Alloy Or Not | Is Alloy, Non-Alloy |
| Rusting | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 82 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | China Prime Seamless Tube |
| Thickness | 3.91 mm |
| Nominal Size | 4 inch |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Shape | Round |
| Is It Customized | Non Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 76 / Kg Get Latest Price
| Nominal Bore | 273 |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Nominal Size | 10 inch |
Minimum order quantity: 200 Kg
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Surplus Seamless Pipe |
| Unit Pipe Length | 18m |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Seamless Pipe |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 72 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 106 |
| Material | Mild Steel |
| Brand | TATA/JINDAL |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 10 |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Grade | 106 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 88 / Kg Get Latest Price
| Product Type | ASTM A 106 GR. B |
| Size | 1/2 inch |
| Brand | Jindal |
| Schedule Number | ASTM A 106 |
| Material | Carbon Steel |
| Steel Grade | ASTM A 106 |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Pipe Section | Round |
| Alloy Or Not | Is Alloy, Non-Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | MS |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | NEW |
| Steel Grade | 7306 |
| Thickness | 4.5 |
| Size | 1 INCH TO 26 INCH |
| Brand | JINDAL/TATA |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 105 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial Pipe |
| Size | 6 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Cold Drawn Seamless Tube |
| Size | 3 inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Carbon Steel Seamless Pipe |
| Unit Pipe Length | 9m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 72 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Model Name/Number | Carbon Steel Round Seamless Pipe |
| Thickness | 1mm |
| Unit Pipe Length | 9m |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Iliyas Ahamad (CEO)
Siemens Metal And Tubes
A/6, Azad Nagar, Mira Bhayandar Road, Mira Bhayandar
Bhayander East, Thane - 401105, Maharashtra, India