Providing you the best range of mild steel 180 degree bend, mild steel long radius elbow, mild steel 3d elbow, mild steel 1.5d elbow, carbon steel 90 deg bend and carbon steel 90 deg short radius elbow with effective & timely delivery.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size | 1/2 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| End Connection Type | Buttweld |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Bend Angle | 90 degree |
| Product Type | Long Radius |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Thickness | 1 mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1320 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Size | 8 inch |
| Bend Radius | 1.5D |
| Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | As per cutsomer |
| Size | 1 inch |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Material | MS |
| Elbow Type | Short Radius |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 1 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Size | 12 INCH |
| Head Type | Round |
| Material | MS |
| Thickness | 10.31 |
| Brand | NEW |
| Color | BLACK |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 Inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 180 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
| Thickness | 5.49 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Get Latest Price
| Size | 1.5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | Sch 20 |
| Type of Tee | Straight |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Nominal Size | 1 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Material | CS |
| Size | 1/2 inch |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Elbow Type | Long Radius |
| Schedule | Sch 20 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | CS |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Color | Silver |
| Technics | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Get Latest Price
| Bend Angle | 90 degree |
| Product Type | Long Radius |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Kg Get Latest Price
| Thread Size | 1.5 INCH |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Brand | MS |
Minimum order quantity: 10 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Color | Black |
| Weight | 100 gm |
| Country of Origin | Made in India |
| Tee Type | Equal Tee |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | MS |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Reducer Type | Eccentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Size | 3/4 X 1/2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 1 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Schedule | Sch 20 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Schedule | Sch 20 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Form | Unequal Tee |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Tee | Straight |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 INCH |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | CS |
| Reducer Type | Concentric |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
| Size | 3/4 X 1/2 inch |
| Surface Finish | Anodized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Schedule | Sch 40 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Form | Equal Tee |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | MS |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Surface Finish | Polished |
| Wall Thickness | 1 mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 Inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
| Thickness | 5.49 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Elbow Type | Short Radius |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Bend Angle | 180 degree |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Long Radius |
| Schedule | Sch 20 |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 2 cm |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Product Type | Short Radius |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 180 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material | MS |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Short Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Iliyas Ahamad (CEO)
Siemens Metal And Tubes
A/6, Azad Nagar, Mira Bhayandar Road, Mira Bhayandar
Bhayander East, Thane - 401105, Maharashtra, India