Manufacturer of a wide range of products which include sa106 gr. b carbon steel seamless pipe for high temperature, cs seamless pipe, a106 grade b carbon steel pipe, galvanized steel pipe, 1 inch to 24 inch seamless & erw pipe and carbon steel pipes.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Seamless |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Finish | Anodized |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 10 mm |
| Nominal Size | 1.50'' |
| Surface Finish | Mill Finished |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material Grade | GI |
| Material | GI |
| Model Name/Number | Galvanized Seamless Steel Pipe |
| Thickness | 3mm |
| Unit Pipe Length | 6 m |
Minimum order quantity: 100 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Material | NEW |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Thickness | 7.11 |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Material | CS |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Material | NEW |
| Steel Grade | 106 |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Type | Seamless |
| Surface Finish | Anodized |
| Material | Carbon Steel |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Steel Grade | SS304 |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Material | CS |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Steel Grade | ASTM A240 |
| Wall Thickness | 1 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Model Name/Number | ASTM A106 |
| Size | 1 inch |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Square |
| Surface Finishing | Seamless Pipe |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Grade | A333 |
| Thickness | 7.11 MM |
| Model Name/Number | 168.3 |
| Material Grade | MS |
| Brand | NEW |
| Usage/Application | Industrial |
| Unit Pipe Length | 6m |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Seamless Pipe |
| Thickness | 2mm |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Steel Grade | SS316 |
| Material | MS |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | ASTM Carbon Steel Seamless Pipe |
| Unit Pipe Length | 18m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Iliyas Ahamad (CEO)
Siemens Metal And Tubes
A/6, Azad Nagar, Mira Bhayandar Road, Mira Bhayandar
Bhayander East, Thane - 401105, Maharashtra, India