We are a leading Manufacturer of 12m round mild steel galvanized pipe, 4 inch to 10 inch sch 40 to 160, ms seamless pipe grade 106, 12m mild steel round black pipe, 9m mild steel seamless pipe and round mild steel tube from Thane, India.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 12 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Size | 2 inch |
| Pipe Section | Round |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Class | C Class |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 8.18 |
| Nominal Bore | 202.1 |
| Brand | MS |
| Material | MS |
| Outside Diameter | 114.3 to 273 mm |
| Surface Treatment | MS |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Nominal Size | 4 inch to 10 inch |
| Pipe Section | Round |
| Class | SEAMLESS |
| Unit Pipe Length | 6 MTR |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Grade | 106 |
₹ 93 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Nominal Bore | 3/4 inch |
| Material | MS |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 1000 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Pipe Section | Round |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Class | C Class |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 13 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Loose |
| Unit Pipe Length | 9 m |
| Surface Finish | Anodized |
| Alloy Or Not | Non-Alloy |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Material | MS |
| Weight | 2 kgs/m |
| Outside Diameter | 2 Inch |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Material Grade | SS316 |
| Color | Silver |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Anodized |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Bundle |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | ASME SA 106 Grade B |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Grade B |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | Grade B |
| Surface Finish | Finished Polished |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | ASTM A106 GR |
| Model Name/Number | Seamless Pipe IBR EIL |
| Unit Pipe Length | 18m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 77 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2inch(50mm) |
| Size | 4 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Grade | Cs Hydraulic Pipes |
| Material | Carbon Steel |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Size | 3 inches |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Unit Pipe Length | 9 m |
| Thickness | 6 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Brand | NEW |
| Material | MS |
| Surface Treatment | MS |
| Pipe Section | Round |
| Class | SEAMLESS |
| Unit Pipe Length | 6 MTR |
| Grade | 7304 |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Size | 8 INCH |
| Material | CS/ MS |
| Color | Black |
| Elongation | 80 % |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Grade 6 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | SA 333 |
| Model Name/Number | Seamless Tube |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Size | 12 inch |
| Steel Grade | A 53 |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Size | 5 inch to 24 inch |
| Brand | Jindal/Tata |
| Material | NEW |
| Steel Grade | 106 |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Nominal Pipe Size | 6 meter |
| Material Grade | 106 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | Grade 6 |
| Steel Grade | ASME SA 106 |
| Thickness | 2mm |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Surface Treatment | Galvanized |
| Size | 3 inch |
| Unit Pipe Length | 6 meter, 18 m |
| Pipe Section | Round |
| Alloy Or Not | Is Alloy |
Minimum order quantity: 5 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Polished |
| Size | 1.5 inch |
| Pipe Section | Round |
| Unit Pipe Length | 9 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Loose |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 470 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Technique | Hot Rolled |
| Size | 1.5 inch |
| Surface Treatment | Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 TO 30 INCH |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | Mild Steel |
| Grade | 7304 & 7306 |
| Size/Diameter | 2 TO 30 INCH |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Brand | INDIAN & OTHERS BRAND |
| Steel Grade | 7304 & 7306 |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | 1 inch |
| Surface Treatment | Coated |
| Unit Pipe Length | 12 m |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 300 Kg
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Thickness | 4 mm |
| Unit Pipe Length | 12m |
| Size/Diameter | 16 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Manufacturing |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Size | 10 mm (dia) |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc.we are dealing in mumbai, maharashtra & india.
₹ 87 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Carbon Steel |
| Model Name/Number | ASTM A106 A106M |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Max Working Capacity | Yes |
We, "Siemens Metal And Tubes" are a "Wholesaler And Supplier" of high-quality Pipe Fittings, Mild Steel Pipes, Mild Steel Bars, Stainless Steel Pipes, Mild Steel Tube etc. We are deals in Mumbai Maharashtra india
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1.2 mm |
| Nominal Bore | 3/4 inch |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Pipe Section | Round |
| Class | C Class |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 4 inches |
₹ 145 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2mm |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Surface Treatment | Polished |
| Size | 2 inch |
| Outside Diameter | 60 mm |
| Wall Thickness | 1 mm |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Iliyas Ahamad (CEO)
Siemens Metal And Tubes
A/6, Azad Nagar, Mira Bhayandar Road, Mira Bhayandar
Bhayander East, Thane - 401105, Maharashtra, India